Moda

Pamuklu Kumaşlar ve Kullanımları

Kıyafet seçiminde kimileri için öncelik tasarımdır. Bazıları içinse modelin de önüne geçen detaylar vardır. Kumaş, dikim, aksesuar… Sıcak yazda hemen hepimizin önceliği, kıyafetin kumaşı. Pamuklu kumaşlar, özellikle tesettür giyimde çoğumuzun ilk tercihi.

Gün boyu üzerimizden çıkarmadığımız kıyafetlerimizde şıklık kadar rahatlık ve sağlığı da sunuyor bize pamuklu kumaşlar. Pamuklu tesettür kıyafetler denince akla artık He-qa geliyor! Yüzde yüz doğal ipliklerden üretilmiş pamuklu kumaşlar, He-qa’nın hemen her sezon gözdesi. Özellikle de sıcak yaz grubu ürünlerinde. İç göstermeyen pamuklu kumaşlar birbirinden modern ve şık tasarımla He-qa modellerinde beğenine sunuluyor.

Pamuklu kumaşlar rahatlığı ve doğal duruşuyla bizi cezbetse de, kullanımında biraz hassas davranmak gerekiyor. Ütü ve yıkamadan kaynaklı kazalar maalesef pamuklu kumaşlarda sıkça karşımıza çıkıyor. O halde pamuklu kumaşları biraz daha yakından tanımaya ne dersin?

Pamuklu Poplin Kumaş

Pamuklu kumaşlar içinde en dayanıklı türlerden diyebiliriz poplin için. Yumuşak yapısıyla bir o kadar da rahattır. Bu özellikleriyle günümüzde en çok tercih edilen kumaşlardan biridir. Çok eskilerde ipek iplikle dokunan poplin kumaşlar günümüzde daha çok merserize ince pamuklu ipliklerle üretiliyor.

Doğal nefes alabilen bir kumaş olduğu için yazın rahatlıkla tercih edebilirsin. He-qa’da bu sezon rengârenk poplin gömlekler farklı boy seçenekleriyle seni bekliyor. Ayrıca çok sevilen poplin ferace, rahatlığı ve minimalist tasarımıyla sezonun gözdelerinden.

Nasıl yıkarım?

30 derecede düşük devirde 600 devir programda sıktırma yaparak yıkayabilirsin. Tek başına yıkama yapılması bu tarz kumaşların ömrünü uzatacaktır. Ayrıca düşük ısıda ütüleme yapman gerektiğini unutma!

Pamuklu Kanvas Kumaş

He-qa trençkotların vazgeçilmez kumaşıdır kanvas. Dayanıklı ve astar gerektirmeyen toklukta olmasıyla rahatlık ve stili aynı anda sunuyor kanvas kumaşlar. Yumuşak dokusu da cazibesini artırıyor. Kanvas kumaşlar, keten kumaş özelliğine sahiptir.

Kalın keten kumaş kategorisindedir.  Keten kumaş olması rahatlığını arttırır aynı zamanda keten ile yün karışımına sahip olan kamgarn iplik ile de üretilebilir. Dayanıklı yapıya sahip olması, görünüm açısından da parlak ve kaliteli bir izlenim oluşturur. Kalın keten kumaşların bilinen en önemli özelliği, arka ve ön yüzünün aynı olmasıdır.

Nasıl Temizlerim?

Kanvas kumaşların ilk yıkama sonrası az da olsa renk değişikliğine uğrayacağını söyleyelim. Renginin daha fazla solmaması için yıkama ve kurutma aşamalarına dikkat etmelisin. Kuru temizleme yapılabilir. Ya da 30 derecede düşük devirde kısa programda sıktırma yaparak tek başına yıkama yıkayabilirsin. Kurutma aşamasında fazla güneşe maruz bırakmadan, mümkünse evde askıda kurutman rengini koruyacaktır.

Viskon Pamuklu Kumaş

Yaz sezonun en kurtarıcı kumaş türlerinden biridir viskon. He-qa tuniklerde de bolca kullanılır bu kumaş türü. Saf pamuk viskon yüzde 100 pamuktur. Yazın terletmeyen kışın üşütmeyen doğal bir kumaştır. Dökümlü duruşuyla havalı bir görünümü olduğunu da belirmeden geçmeyelim. Tüm pamuklu kumaşlar gibi, ipliği gereği kırışma yapar. He-qa via tunik ve via garnili takım viskon kumaşlarıyla sana rahatlığı yaşatmaya hazır.

Nasıl Temizlerim?

30 derecede düşük devirde kısa programda sıktırma yaparak tek başına yıkama yıkayabilirsin. Çok düşük ısıda hassas ütüleme yapman gerektiğini unutma!

Modal Kumaş

İnce pamuklu kumaşlar arasında en şık görünümlü kumaş diyebiliriz modal için. Kayın ağacından üretilen modal kumaş, rayon kumaş olarak da bilinir. Onu diğer kumaşlardan ayıran özelliği de budur. Yani kayın ağacından üretilmesi kalitesini bir adım daha öne çıkarır.

Diğer pamuklu kumaşlara göre rengi parlaktır. Modal kumaşlara parlak görünümünü veren iplikler hassas tenlerde batma hissine neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ürünü bol yumuşatıcı ile yıkamayı deneyebilirsiniz. Eğer çok hassas ve alerjik bir teniniz yoksa geçecektir.

Nasıl Temizlerim?

Tıpkı viskon gibi 30 derecede düşük devirde kısa programda sıktırma yaparak tek başına yıkama yıkayabilirsin. Çok düşük ısıda hassas ütüleme yapman gerektiğini unutma!

heqa

2014 yılında kurulan Esra Keskin Demir kadının stilinde, kasaba hayatının ufak detayları, kent yaşamının getirdiği modern tasarımlara dokunarak hayat bulur. Bu yüzden zamansız, sade ve her daim özgündür. 2019 yılı itibariyle yine Esra Keskin Demir tarafından kurulan HE-QA markasında da aynı çizgi devam edecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu